Długi rosną jak lawina
Mniejsze koszty i zatrudnienie
Długi rosną jak lawina
Węgiel jest wreszcie sprzedawany po cenie wyższej od kosztów. Ma to być efekt reformy tej branży, podobnie jak redukcja kosztów i zatrudnienia. Górnictwo jednak nadal jest zadłużone. Zobowiązania spółek węglowych ponad 4-krotnie przekraczają wartość ich majątku. Sposobem na spłacenie długów ma być korekta reformy, którą blokuje lobby związkowe.
Od trzech miesięcy węgiel sprzedaje się po cenie wyższej od kosztów jego wydobycia, co jest - jak twierdzi odpowiedzialny za górnictwo wiceminister gospodarki, Jan Szlązak - przełomem w przeprowadzanej reformie górnictwa. W lutym cena tony węgla była większa od kosztu wydobycia o 2,14 zł. Rynek, a ściślej - zmniejszony popyt na węgiel, wymusił na branży obniżenie zdolności wydobywczych o 12,4 mln ton, a więc o 2,9 mln ton większe, niż przewidywał to program reformy. Obecnie likwidowanych jest 13 kopalń. Sukcesem jest - zdaniem autorów reformy - zmniejszenie w ubiegłym roku kosztów o 10 procent. Prezesi spółek dowodzą, że obniżki kosztów były drastyczne i nie ma już z czego obniżać.
Kolejne osiągnięcie to odejście z górnictwa większej niż zakładano liczby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta