Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podatki i opłaty lokalne: co widać zza sędziowskiego stołu

29 maja 2000 | Prawo | RH

ROZWAŻANIA

Roman Hauser, prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego

Podatki i opłaty lokalne: co widać zza sędziowskiego stołu

Podatki lokalne są prostym następstwem organizacji i funkcjonowania systemu organów publicznych. Skoro w państwie obok organów rządowych działają wyodrębnione i ukształtowane na odmiennych zasadach jednostki samorządu terytorialnego, to muszą mieć w swoich budżetach środki na wykonywanie należących do nich zadań i kompetencji. Środki finansowe pozyskiwane przez ten typ danin powinny stanowić istotną część wpływów budżetów lokalnych. Warto jednak pamiętać, że na ogół wpływy z podatków lokalnych to tylko część dochodów budżetów lokalnych. Należą do nich jeszcze np. procentowe udziały we wpływach podatkowych należnych państwu, opłaty, dochody z własnego majątku jednostki samorządu terytorialnego, ale też subwencje itd.

Podatki lokalne są dość powszechne w państwach europejskich. Ustawodawcy z dużą swobodą kształtują ich system, biorąc pod uwagę zasadę samodzielności jednostek samorządowych, stopień decentralizacji państwa itd. Jak się zdaje, wspólne jest dążenie ustawodawców do pozostawiania tej daniny w pewnym związku z członkami wspólnoty samorządowej. Dobrym tego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2022

Spis treści
Zamów abonament