Za mało pieniędzy, za mało informacji
System powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego po roku
Za mało pieniędzy, za mało informacji
Nakłady na ochronę zdrowia wyniosły w ubiegłym roku 3,8 procent PKB. To za mało, konieczne jest podniesienie składki do minimum 8,74 procent - wynika z raportu pełnomocnika rządu ds. wprowadzenia powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. Jednak na podstawie sprawozdania można stwierdzić, że największą bolączką nowego systemu finansowania ochrony zdrowia jest brak rzetelnej i szybkiej informacji, która umożliwiłaby kontrolę nad wydawaniem tych pieniędzy, które w systemie już są.
Codziennie wykonuje się ogromną liczbę usług medycznych - na przykład realizowanych jest w całym kraju około 685 tysięcy recept. "Kasy powinny te usługi rejestrować oraz sprawować nadzór nad ich realizacją i zasadnością" - stwierdza raport. Jednak nie mają do tego narzędzi.
Odpowiednim narzędziem - według pełnomocnika rządu Anny Knysok - będzie system informatyczny kas chorych, na którego wykonanie Biuro Pełnomocnika podpisało umowę w listopadzie 1999 roku. Obecnie - według raportu - prace nad SIKCH się kończą....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta