Drogi zbyt inteligentne
Skomputeryzowane systemy drogowe zagrożą prywatności?
Drogi zbyt inteligentne
Prototyp "inteligentnej autostrady" ma być gotowy w USA w 2002 roku. Realizacja tego zadania leży w gestii tamtejszego departamentu (ministerstwa) transportu. W Japonii do roku 2010 mają być gotowe do użytku w pełni zautomatyzowane auta.
Podobne prace i cele ujęte są także w programach badawczych Unii Europejskiej.
Inteligentne drogi i auta mają przyczynić się do rozwiązania problemu nadmiernego zatłoczenia dzisiejszych dróg (które trudno nazwać, nawet używając cudzysłowu, inteligentnymi). Inteligencja dróg jest rozumiana jako zastosowanie najnowszych technik informatycznych i telekomunikacyjnych do nadzorowania ruchu i sterowania nim. Będzie to w istocie wykorzystanie wielu rozwiązań już znanych, ale zastosowanych w ściśle określonym celu. Jednak zanim powstaną takie drogi, już wcześniej pojawia się problem ich wpływu na życie ludzi, a przynajmniej na jeden istotny aspekt tego życia - zachowanie prywatności.
Prywatność na drodze
Naukowcy i prawnicy w USA, gdzie prace nad tymi systemami inteligentnych dróg są bodaj najbardziej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta