Skutki suszy i rozpadu koalicji
Nastroje konsumentów najgorsze od 1993 roku
Skutki suszy i rozpadu koalicji
Konsumenci wyraźnie tracą optymizm - w czerwcu ich nastroje był najgorsze od września 1993 roku. Ta zmiana ma dwie podstawowe przyczyny: kryzys polityczny i załamanie rynku artykułów zbożowych wraz z groźbą znacznego wzrostu cen żywności. Spadkowi optymizmu towarzyszy wzrost oczekiwań inflacyjnych.
Te oczekiwania w coraz większym stopniu wpływają na zachowania rynkowe: w czerwcu obniżył się poziom wskaźnika planowanych zakupów dóbr trwałego użytku i nie był to (jak w maju) skutek wzmożonych przygotowań wakacyjnych.
Obliczany przez Demoskop wskaźnik optymizmu konsumentów (WOK), obniżył się w czerwcu do 77 punktów, a ocena klimatu gospodarczego - do 61 pkt.
Przesilenie polityczne
W czasie czerwcowego badania Demoskopu kryzys w koalicji osiągnął apogeum, ale decyzja UW o wyjściu z rządu zapadła dzień później. Można było przypuszczać, że oddziaływanie tego konfliktu na nastroje nie będzie znaczące, gdyż ciągłe spory w koalicji i w samej AWS mogły...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta