Jak ewoluują poglądy Sądu Najwyższego
Wypowiedzenie umowy o pracę ze względu na ochronę interesu pracodawcy
Jak ewoluują poglądy Sądu Najwyższego
RYS. JACEK FRANKOWSKI
MAREK WANDZEL
W orzecznictwie Sądu Najwyższego daje się zauważyć tendencję do liberalniejszej oceny przyczyn uzasadniających wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony. Zaczyna ono być traktowane jak zwykły sposób rozstania się. A w ocenie jego zasadności coraz poważniejszą rolę odgrywa ochrona interesu pracodawcy.
Konieczność istnienia prawdziwej i konkretnej przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie to jeden z elementów ochrony trwałości stosunku pracy zatrudnionego na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.
Zgodnie z art. 45 k.p. w razie ustalenia, że wypowiedzenie takiej umowy jest nieuzasadnione lub narusza przepisy o wypowiadaniu umów o pracę, sąd pracy orzeka o odpowiednich roszczeniach pracownika. Z kolei przepis art. 30 ¤ 4 k.p. przewiduje konieczność wskazania przez pracodawcę przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie. Ten sam wymóg formułuje art. 38 ¤ 1 k.p. przy zawiadomieniu zakładowej organizacji związkowej o zamiarze dokonania wypowiedzenia.
Przepisy k.p. nie zawierają katalogu przyczyn uzasadniających wypowiedzenie. Pośrednio wskazuje je art. 43 k.p. W pozostałym zakresie określenie takich przyczyn...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta