Własność zamiast użytkowania wieczystego
Za porozumieniem i przy przekształceniu
Własność zamiast użytkowania wieczystego
ROBERT OSTROWSKI
Własność nieruchomości pozostającej w użytkowaniu wieczystym można nabyć na podstawie albo umowy, albo decyzji wydanej przez organ administracji publicznej.
Możliwość uzyskania przez użytkownika wieczystego prawa własności nieruchomości oddanej mu w użytkowanie wieczyste istnieje od lat, jeśli taka jest zgodna wola obu stron: właściciela nieruchomości, czyli gminy albo skarbu państwa, i użytkownika wieczystego. Dzisiaj przewiduje to ustawa z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. nr 46, poz. 543; dalej - ugn), a przedtem jej poprzedniczka z 1985 r. Zasadniczą różnicą między tym unormowaniem a wprowadzonymi przez ustawę z 4 września 1997 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego przysługującego osobom fizycznym w prawo własności (tekst jedn. Dz. U. z 1999 r. nr 65, poz. 746 ze zm.) jest to, że użytkownik wieczysty ma roszczenie wobec właściciela - jeśli zażąda przekształcenia, właściciel gruntu nie może mu odmówić.
Przepisy ustawy przekształceniowej nabrały szczególnego znaczenia w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 12 kwietnia 2000 r., który uznał za sprzeczne z ustawą zasadniczą wprowadzenie opłat za przekształcenie prawa użytkowania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta