03 lipca 2000 | Mistrzostwa Europy w piłce nożnej | KG
źródło: Nieznane

EURO 2000

Francuzi wygrali po dogrywce z Włochami 2:1 i zostali mistrzami Europy

13 minuta dogrywki. David Trezeguet (z lewej) zdobywa złotą bramkę, która kończy finał. FOT. (C) REUTERS

KRZYSZTOF GUZOWSKI

z Rotterdamu

Piłkarze Francji wygrali w Rotterdamie po dogrywce z Włochami 2:1 i zostali mistrzami Europy. Złotą bramkę zdobył w 103. min. David Trezeguet. Włosi strzelili gola pierwsi (Marco Delvecchio w 55. min.), długo bronili tego wyniku i wydawało się, że nic złego już im się nie stanie, ale Sylvain Wiltord wyrównał w ostatniej akcji meczu, gdy sędzia Anders Frisk przedłużył czas o cztery minuty. W dogrywce Włosi opadli z sił. Gol Trezegueta był efektem dużej przewagi Francuzów.

Trener Dino Zoff przygotował na początek dwie niespodzianki. Pierwszą był skład Włochów. Na ławce usiedli dwaj napastnicy, którzy zagrali w półfinale przeciwko Holandii - Alessandro Del Piero i Filippo Inzaghi. Drugą i ważniejszą niespodzianką była taktyka jego zespołu. Słynne "catenaccio", które dało tak dobre wyniki w meczu z Holandią, Włosi zostawili w Amsterdamie. W finale wyszli na boisko po to, żeby grać z Francuzami w piłkę, a nie chować się pod swoją bramką. Zoff widać doszedł...