Spółdzielnie też mogą skorzystać
Kredyty z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego
Spółdzielnie też mogą skorzystać
Ustawa o popieraniu budownictwa mieszkaniowego z października 1995 r. powołała do życia towarzystwa budownictwa społecznego, budujące domy czynszowe, oraz Krajowy Fundusz Mieszkaniowy, który ze środków budżetowych może je finansować. Ze środków funduszu mogą korzystać także spółdzielnie mieszkaniowe.
Powinny tylko pamiętać, że w ich statucie musi się znaleźć zapis o zakazie zmiany statusu lokatorskiego na własnościowy mieszkań wybudowanych za kredyt z KFM.
Najpierw zainteresowały się tymi kredytami spółdzielnie w miejscowościach o dość trudnej sytuacji ekonomicznej. Jako jedna z pierwszych kredyt otrzymała spółdzielnia w Tucholi. W Iławie spółdzielnia Jedność szykuje już drugi wniosek do BGK o sfinansowanie budowy domu, a spółdzielnia Praca w tym mieście zamierza wystąpić o kredyt na część mieszkań we wznoszonym budynku. Metr mieszkania będzie tam kosztował ok. 1800-1900 zł.
W Warszawie trudniej
Przy inwestycji obejmującej nie tylko mieszkania trzeba pamiętać, że kredyt z KFM może być wykorzystany jedynie na pokrycie kosztów realizacji części mieszkalnej. Lokale sklepowe i usługowe, a także biura i garaże nie mogą być finansowane ze środków pochodzących z kredytu. Konieczne jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta