Diabelski sprint

03 lipca 2000 | Sport | MC

TOUR DE FRANCE

David Millar pierwszym liderem - Tom Steels najszybszy z peletonu - Trzech wykluczonych za podwyższony poziom hematokrytu

Pierwszym liderem 87. Tour de France został 23-letni Szkot David Millar z grupy Cofidis, który wygrał pierwszy etap wyścigu - jazdę indywidualną na czas w Futuroscope koło Poitiers (16,5 km). Na drugim etapie z Futuroscope do Loudun (194 km) najszybszy, po finiszu z peletonu, był Belg Tom Steels z grupy Mapei. Jeszcze przed startem z wyścigu wykluczono trzech kolarzy, u których kontrola krwi wykazała podwyższony poziom hematokrytu.

Millar, debiutant w Tour de France, wyprzedził o dwie sekundy zwycięzcę sprzed roku, Amerykanina Lance'a Armstronga. Trzecie miejsce zajął Francuz Laurent Jalabert, który stracił do Brytyjczyka 13 sekund. Aż ośmiu kolarzy z grupy ONCE, uplasowało się wśród pierwszych 35 na etapie, co czyni hiszpańską ekipę faworytem wtorkowej drużynowej jazdy na czas. Czwarty był inny kandydat do zwycięstwa w wyścigu, Niemiec...