Żywność nie reaguje na stopy procentowe
Różne miary inflacji
Żywność nie reaguje na stopy procentowe
Ostra polityka pieniężna prowadzona przez NBP doprowadziła do tego, że zwiększyła się w pierwszych miesiącach tego roku różnica między inflacją bazową a tradycyjnie liczonym wskaźnikiem cen konsumpcyjnych. Droższe paliwa i żywność prawdopodobnie przełożą się jednak na wzrost cen innych towarów i usług.
Podstawową miarą inflacji jest wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych obliczany przez Główny Urząd Statystyczny, które bada koszty utrzymania przeciętnego gospodarstwa domowego. Jest on obliczany na podstawie koszyka dóbr i usług o różnym udziale: czynsz na przykład ma większą wagę niż papierosy. Jego zaletą jest to, że w miarę precyzyjnie opisuje rzeczywistość. Jeśli inflacja w danym miesiącu wzrosła o 1 proc., oznacza to, że przeciętne koszty życia były o 1 proc. wyższe. Systematycznie GUS zmienia także...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta