Walka ze schludnymi
Raport o państwach nie współpracujących w zwalczaniu prania pieniędzy
Walka ze schludnymi
WIESŁAW JASIŃSKI
Propozycje zwiększenia dostępu do tajemnicy finansowej są często postrzegane jako zamach na ochronę prywatności, tymczasem ten dostęp jest niezbędny w zwalczaniu prania pieniędzy.
Skalę dochodów pochodzących z działalności przestępczej na całym świecie australijska agenda AUSTRAC oceniła w 1998 r. na 2,85 bln USD. Można ją wiązać z szacunkowymi wyliczeniami ONZ, według których aktywa ulokowane w spółkach offshore w 1998 r. wynosiły 5 bln USD. Znaczna część tej kwoty została zalegalizowana.
Wewnętrzne środki karnoprawne i prudencyjne nie wystarczają w walce z praniem pieniędzy. Tylko skoordynowane przedsięwzięcia międzynarodowe mogą ograniczyć oddziaływanie tego procederu na instytucje finansowe, inne podmioty gospodarcze, a w konsekwencji - narodowe systemy ekonomiczne.
Najpoważniejszą rolę w określaniu standardów walki z tym zjawiskiem spełnia od początku lat 90. Grupa Specjalna ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (FATF). Ta międzyrządowa organizacja opublikowała 14 lutego 2000 r. raport na temat państw i terytoriów nie współpracujących w zwalczaniu prania pieniędzy (FATF, Report on Non-Cooperative Countries and Territories, Paris, 14 February 2000). Może mieć on...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta