Obywatele wyklęci
Głęboko urażone poczucie godności nie pozwala pozbawionym obywatelstwa przyjąć zdawkowego jego przywrócenia
Obywatele wyklęci
- Senat prawdopodobnie naprawi błąd Sejmu
Wszyscy generałowie i wyżsi oficerowie, których kiedyś pozbawiono obywatelstwa, po 1990 roku otrzymali obywatelstwo polskie. Gen. Stanisław Maczek (na zdjęciu) odmówił przyjęcia. Uważał, że pismo zawiadamiające o przyznaniu obywatelstwa nie tak jest sformułowane, jak należy
FOT. ADM
JERZY MORAWSKI
Rozstanie z powojenną Polską dla wielu rodaków było poniżające. Władze szantażem odbierały im polskie obywatelstwo, wyganiały za granicę. Osoby przedłużające pobyt na Zachodzie wzywano do polskich ambasad. Stawiano ultimatum: albo wrócą, albo drzwi do kraju zatrzaśnięte zostaną na zawsze.
Pod koniec czerwca Sejm - prawie jednogłośnie - uchwalił nową ustawę o obywatelstwie. Osoby pozbawione obywatelstwa mogą ubiegać się o jego przywrócenie. Wystarczy złożyć wniosek w najbliższym konsulacie. Czy rzeczywiście dla rodaków pozbawionych kiedyś obywatelstwa jest to takie proste?
W ustawie zawarty był przepis, który mówi, że Polak nie może się w Polsce posługiwać paszportem obcego państwa. To wywołało burzę. Ustawa stwierdza bowiem, że "obywatel polski nie może być równocześnie przez władze RP
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta