Gospodarka za granicą
MFW zmieni warunki
Zarząd MFW zakończył obrady za zamkniętymi drzwiami na temat zmiany warunków, jakie muszą spełniać kraje, aby ubiegać się o jego pożyczki. Obiecano też nie zaniedbywać krajów ubogich. Na spotkaniu z nowym szefem Horstem K?hlerem ustalono, że należy uprościć warunki wstępne i zwracać większą uwagę na problemy gospodarcze w skali makro. Uznano, że MFW musi dawać władzom krajów-kredytobiorców więcej czasu i możliwość zastanowienia się nad rozwiązaniami zastępczymi. Stawianie zbyt wielu warunków sprawia, że pożyczkobiorcy mają mniejszą pewność samodzielnego działania.
OECD ocenia rynki
Międzynarodowe rynki finansowe zachowywały się w I półroczu zależnie od różnicy wzrostu między USA, Europą i Japonią - stwierdza OECD w raporcie ogłoszonym w Paryżu. Na rynki te miały wpływ odmienności w cyklach gospodarczych tych trzech stref. Giełdy, rynki walutowe i obligacji zmieniały się również zależnie od działań w polityce pieniężnej mających zmniejszyć presję inflacyjną w USA i Europie. Raport skrytykował pośrednio Europejski Bank Centralny za wysyłanie mylnych sygnałów, które przyczyniły się do zamieszania na rynku i tarapatów euro. W raporcie zauważono też, że masowy odpływ kapitałów ze strefy euro do USA odegrał rolę w osłabieniu euro wobec dolara.
Kawa: mrozy w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta