Czy polski pomost prowadzi donikąd?
Ukraina, Polska i debata o przyszłości Unii Europejskiej
Czy polski pomost prowadzi donikąd?
Most na Bugu - polsko-ukraińskie przejście graniczne. FOT. ANDRZEJ WIKTOR
KLAUS BACHMANN
W maju tego roku brzeska firma marketingowa Logos przeprowadziła w obwodzie brzeskim sondaż o stosunku miejscowej ludności do Polski. Wyniki były zaskakujące: Brześć jest miastem przygranicznym, uprzemysłowionym, na którym zostawiły swoje piętno zarówno wojenne i powojenne migracje i przesiedlenia, jak i wymuszone odgórnie uprzemysłowienie w Związku Radzieckim. Mimo że tak wykorzenione społeczeństwo powinno być bardzo podatne na oficjalną łukaszenkowską propagandę, to okazało się, iż ponad połowa ankietowanych do Polski ma bardzo pozytywny stosunek, uważa polski model transformacji za wzorzec dla Białorusi i jest zdania, że Polska wybrała właściwy kierunek rozwoju - również w znaczeniu geopolitycznym. Tylko 20 proc. ankietowanych obawia się konsekwencji wstąpienia Polski do NATO.
W Brześciu promocja Polski okazała się sukcesem. To jednak wniosek sięgający zbyt blisko. W Brześciu zwyciężyła też promocja Europy, ponieważ wartości, które wyznała większość ankietowanych, to gospodarka rynkowa, państwo prawa, prawa człowieka i liberalna demokracja - wartości, na których budowana jest idea integracji europejskiej, a...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta