Nacisk na liberalizację
Rolnictwo jest jedyną istotną dziedziną gospodarki izolowaną od Jednolitego Rynku
Nacisk na liberalizację
Przez 40 lat Wspólna Polityka Rolna (CAP) zapewniła samowystarczalność Unii Europejskiej i przekształciła ją w drugiego, co do wielkości, eksportera żywności na świecie. Wprowadziła jednak rozdęte prawa socjalne dla zachodnich farmerów i przeregulowanie rynku żywności, co przeszkadza poszerzeniu Unii na wschód.
Prezentując w czerwcu wyjściowe stanowisko w negocjacjach o rolnictwie, Unia odmówiła ustosunkowania się do najtrudniejszych aspektów rozmów. Co ważniejsze, rolnictwo jest jedyną istotną dziedziną gospodarki, która wciąż w większości jest izolowana od Jednolitego Rynku.
Bariery celne
Mimo nacisków polskich władz, w układzie stowarzyszeniowym z 1991 r. rolnictwo tylko w niewielkim stopniu zostało objęte liberalizacją handlu. Pod presją związków farmerów, rządy krajów "15" utrzymały (z wyjątkiem niewielkich kontyngentów preferencyjnych) szczelną barierę ceł, obawiając się "zalewu" taniej polskiej żywności. Dodatkowym zabezpieczeniem były nad wyraz surowo interpretowane normy sanitarne i weterynaryjne. Do dziś nie pozwalają one Polsce na eksport do Unii np. żywca wieprzowego, choć od lat nie zanotowano w naszym kraju przypadku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta