Gminy ostrożnie stosują ulgi dla inwestorów
Bogate i biedne
Gminy ostrożnie stosują ulgi dla inwestorów
Gminy mają prawo obniżać stawkę podatku od nieruchomości użytkowych. W praktyce okazuje się, że tylko nieliczne korzystają z tych uprawnień, aby przyciągnąć na swój teren inwestorów. Gminy obniżają także podatek od terenów wykorzystywanych w działalności gospodarczej. Na ogół jednak ulgi stosowane są ostrożnie.
Co roku maksymalna stawka podatku od nieruchomości i gruntów użytkowych zmienia się, w zależności od wskaźnika inflacji. W roku 2000 wynosi ona dla obiektów 14,36 zł za mkw., a za metr gruntu wykorzystywanego w działalności gospodarczej - 0,5 zł.
Stawki maksymalne w podatku od nieruchomości na cele użytkowe co roku ustala Ministerstwo Finansów, na podstawie ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych.
Przepisy mówią jednak, że gminy mają prawo obniżać te płatności. W tym celu musi być jednak podjęta uchwała przez radę gminy.
W praktyce okazuje się, że tylko część gmin korzysta z tych uprawnień. Przede wszystkim robią to te zamożniejsze, które często generalnie obniżają wszystkim inwestorom stawkę za metr obiektu czy gruntu. Zdarza się też, że stosuje się ulgi w poszczególnych konkretnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta