Papieże dwóch epok jednego Kościoła
Beatyfikacja Piusa IX wciąż wywołuje spory, a nawet sprzeciw
Papieże dwóch epok jednego Kościoła
RYS. ALICJA KRZĘTOWSKA
EWA K. CZACZKOWSKA
W niedzielę 3 września Jan Paweł II beatyfikuje dwóch papieży: Piusa IX i Jana XXIII. Pius IX (1846 - 1878) pozostanie w pamięci jako ostatni władca Państwa Kościelnego, który bronił Kościoła, potępiając wszystkie nowoczesne prądy filozoficzno-społeczne i doprowadzając do ogłoszenia dogmatu o nieomylności papieży. Jan XXIII (1958 - 1963) to papież już naszej epoki, który, zwołując Sobór Watykański II, otworzył Kościół na świat.
Profesor Michał Wojciechowski, teolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego: - Beatyfikowanie wspólnie papieża Piusa IX, który jest słusznie czy niesłusznie symbolem konserwatyzmu, oraz papieża Jana XXIII, który - słusznie czy niesłusznie - jest symbolem postępu, to sygnał, że Kościół katolicki, czyli powszechny, chce zawrzeć w sobie różne tendencje, zarówno konserwatywną, jak i postępową, oraz że jest w nim miejsce zarówno dla tych, którzy uważają, iż otwartość jest najwłaściwsza, jak i dla tych, dla których najwłaściwsza jest rygorystyczna wierność tradycji. Paradoks tych dwóch papieży polega na tym, że Pius IX miał usposobienie otwarte....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta