Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tatarskie gniazdo

02 września 2000 | Publicystyka, Opinie | EP
źródło: Nieznane

REPORTAŻ

Są trochę rozdwojeni. Na co dzień nie chcą odróżniać się od Polaków, przy okazji muzułmańskich świąt odżywa w nich tradycja

Tatarskie gniazdo

Bohoniki to taka polska Mekka. Każdy muzułmanin choć raz w roku stara się tu przyjechać

FOT. ADAM KARDASZ

ELŻBIETA POŁUDNIK

Na Podlasiu jest ich już niewielu. W Bohonikach żyją cztery rodziny. W Kruszynianach jedna. Niegdyś było tu zwarte osadnictwo tatarskie. Ziemię, jak mówią, otrzymali od króla Jana III Sobieskiego za zaległy żołd i wierną służbę - tyle, ile koniem da się objechać w ciągu dnia. Przed wiekami byli żołnierzami. Do dziś żyją przeszłością, choć coraz częściej chcieliby od niej uciec. Mają świadomość, że nie da się przetrwać w skansenie.

Bohoniki. Typowa ulicówka zagubiona na krańcu Polski. Dwadzieścia kilka domów. Tylko cztery należą do Tatarów. Na pierwszy rzut oka nie różni się od innych wsi. Na niewielkim wzniesieniu w centrum - meczet. Zwieńczony kopulastą wieżyczką, z zewnątrz przypomina drewnianą cerkiewkę. Tylko półksiężyc świadczy, że modlą się tu muzułmanie.

Obok duży kwitnący klomb. To fundamenty przygotowane pod rozbudowę meczetu. Stary w największe muzułmańskie święta nie jest w stanie pomieścić wiernych. Służby konserwatorskie nie zgadzają się jednak na rozbudowę.

-...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2103

Spis treści

Media, Internet

Zamów abonament