Ostatnia noc Rasputina
Ostatnia noc Rasputina
FOT. (C) EAST NEWS
EDWARD RADZIŃSKI
Ta biografia jednej z najbardziej fascynujących i kontrowersyjnych postaci dwudziestowiecznej Rosji powstała na podstawie zaginionych przed kilkudziesięciu laty akt śledztwa, prowadzonego po zamordowaniu Rasputina w 1916 roku. Unikatowe dokumenty, wywiezione potajemnie z Rosji, pojawiły się w 1995 roku na aukcji w londyńskim Sotheby's. Protokoły przesłuchań świadków: polityków, duchownych, wielu osób z carskiego dworu, a także kobiet z petersburskiego półświatka oraz raporty tajnych agentów policji pozwoliły Edwardowi Radzińskiemu zrekonstruować historię losów chłopa z Syberii, który zdobył tak wielki wpływ na dworze ostatniego cara Rosji. (Red.)
Zmyślenia pojawiają się w relacji zabójców Rasputina od samego początku. Ze szlachetnych pobudek. Puryszkiewicz postanowił ukryć Irinę, żonę Feliksa, pod imieniem hrabiny N. (nie przystoi siostrzenicy cara występować w roli przynęty dla chłopa). Inne, równie szlachetne pobudki, skłaniały do następnych przeinaczeń. Jak twierdzą i Puryszkiewicz, i Jusupow, wśród osób zebranych w noc zabójstwa w pałacu Jusupowów nie było kobiet.
Tymczasem obecność kobiet była po prostu nieodzowna. Po tym, jak Irina odmówiła swego uczestnictwa,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta