Tarzan czy animal rationale?
O wyzwaniach stojących przed kulturą na progu trzeciego tysiąclecia
Tarzan czy animal rationale?
ILUSTRACJA JANUSZ KAPUSTA
ABP JÓZEF ŻYCIŃSKI
W połowie września odbędzie się w Lublinie Kongres Kultury Chrześcijańskiej. O wyzwaniach stojących przed kulturą na progu trzeciego tysiąclecia będą wtedy dyskutować przewodniczący Papieskiej Rady Kultury kard. Paul Poupard i Leszek Kołakowski, Alain Besancon i Andrzej Wajda, Siergiej Awierinciew i kard. Miloslaw Vlk, Anna Świderkówna, Krzysztof Zanussi oraz kilkudziesięciu innych filozofów, dziennikarzy, artystów. Przedstawicieli odległych środowisk zjednoczy wspólna refleksja nad tym, jak zachować wielkie wartości kulturowe w nurcie obecnych przemian, kiedy jedni gromko zachęcają do budowy kultur alternatywnych, zaś inni proponują nihilizm jako pejzaż intelektualny najbardziej stosowny dla istot opatrywanych w przeszłości dumnym mianem animal rationale.
W kasandrycznych wizjach przyszłej kultury często pojawia się odcień apokalipsy. Prowadzi on do głośnych deklaracji o różnych odmianach końca. Sugeruje się w nich koniec historii, koniec filozofii, sztuki, moralności, śmierć Boga, śmierć człowieka, dekonstrukcję sensu, koniec świata. W sygnalizowanej perspektywie społeczeństwo przełomu tysiącleci staje się swoistym bractwem dobrej śmierci,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta