Źródła nienawiści
Prof. Ireneusz Krzemiński, socjolog: tożsamość polska oparta jest nadal na romantyczno-mesjanistycznym modelu Polaka walczącego za "wolność naszą i waszą
Źródła nienawiści
IRENEUSZ KRZEMIŃSKI (1949), prof. Uniwersytetu Warszawskiego, socjolog i publicysta. Stały współpracownik "Powściągliwości i Pracy" w latach 80. i "Rzeczpospolitej" w latach 1991-1993. Najważniejsze prace: "Socjologia i symboliczny interakcjonizm", "Świat zakorzeniony", "Solidarność 80", "Bitwa o Belweder" (z Mirosławą Grabowską), "Czy Polacy są antysemitami?", "Co dzieje się między ludźmi?"; artykuły w "Więzi", "Znaku", "Przeglądzie politycznym" i "Tygodniku Powszechnym".
FOT. ANDRZEJ WIKTOR
"Rz": Na konferencji Wiesentalowskiej "U źródeł nienawiści" w Wiedniu mówiono m.in., że trzeba pytać nie o psychologię czy antropologię, ale "o wartości i systemy, które mogą wzbudzać nienawiść bądź ją redukować". Ale - może trzeba pytać równocześnie o różnego typu źródła nienawiści?
PROF. IRENEUSZ KRZEMIŃSKI: Bardzo trafne spostrzeżenie; nie można wszystkiego sprowadzać do jednej koncepcji. W latach 50. i 60. w myśli psychologicznej, a nawet historycznej dominowała...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta