Frankfurt 2000
- Literatura religijna w Polsce
- O Zbigniewie Herbercie
- O Ryszardzie Kapuścińskim
- Z czym pojedziemy do Frankfurtu? Języki wiary
Literatura religijna w Polsce
Andrzej Sulikowski
Literatura religijna w Polsce, po roku 1945, rozwijała się dość intensywnie, mimo istnienia cenzury komunistycznej, która ograniczała swobodę wypowiedzi na tym polu.
Duże znaczenie miał początkowo Kraków i środowisko "Tygodnika Powszechnego", którym przez 55 lat kierował Jerzy Turowicz, oraz miesięcznika "Znak", z którym rozpoczęła współpracę wybitna powieściopisarka Hanna Malewska. W okresie stalinowskim ukazała się znakomita powieść tej autorki "Przemija postać świata" (1954), dwutomowa epopeja gocka, ukazująca zagładę świata antycznego, upadek Rzymu i narodziny nowej epoki. Pod względem historiozoficznej wymowy, siły wyrazu artystycznego, erudycji i przejrzystości kompozycyjnej utwór ten nadal należy do największych osiągnięć tego gatunku i porównywany być może z oryginalnymi powieściami historycznymi Teodora Parnickiego. Wpłynął także na rozwój myślenia Karola Wojtyły, Zbigniewa Herberta - poetów "uczonych", świetnie wykształconych, nawiązujących do myśli chrześcijańskiej, posługujących się
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta