Akcje dla PKO BP i BGŻ
Narodowa koncepcja prywatyzacji
Akcje dla PKO BP i BGŻ
JAN MONKIEWICZ
Powszechny Zakład Ubezpieczeń ponownie znalazł się w centrum uwagi opinii publicznej: na jej oczach i toczy się emocjonująca walka o kontrolę nad firmą córką PZU - PZU Życie. Dotychczasowy prezes firmy córki, Grzegorz Wieczerzak - najwyraźniej utracił zaufanie akcjonariuszy PZU, ale potrafi skutecznie blokować swoje ewentualne odwołanie. Konflikt rodzi niekorzystne skutki zarówno dla firmy, jej akcjonariuszy, jak i polskiego rynku ubezpieczeniowego, i powinien być jak najszybciej rozwiązany.
Ubocznym skutkiem tej sytuacji jest zepchnięcie w cień dyskusji nad koncepcją dalszej prywatyzacji Grupy PZU. Sprawy drugorzędne skutecznie odwracają uwagę od kwestii o podstawowym znaczeniu.
Skomplikowana grupa
Podjęcie rzeczowej dyskusji nad dalszymi losami Grupy PZU wymaga najpierw określenia jej kształtu i miejsca na rynku. Obecny kształt grupy PZU (pochodna działań podejmowanych w ostatnich kilku latach) to konglomerat finansowy z dwoma wierzchołkami - PZU SA, firmą ubezpieczeń majątkowych, oraz PZU Życie SA, firmą ubezpieczeń na życie. Kontrolny pakiet akcji PZU Życie SA (99,9 proc.) jest w rękach PZU SA. Obydwie z tych firm dominują w swoich obszarach działania: PZU SA ma poprawie 60 proc. rynku ubezpieczeń majątkowych, natomiast PZU Życie SA...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta