Tablica na murze milczenia
W Szlezwiku-Holsztynie pracowało w czasie drugiej wojny 225 tysięcy robotników przymusowych
Tablica na murze milczenia
"TUTAJ W LATACH 1940-1945 BYLI ZAKWATEROWANI ROBOTNICY PRZYMUSOWI Z POLSKI, UKRAINY, JUGOSŁAWII I SŁOWENII" - TABLICA O TEJ TREŚCI ZAWISŁA 2 WRZEŚNIA NA ŚCIANIE JEDNEGO Z DOMÓW W PÓŁNOCNONIEMIECKIEJ MIEJSCOWOŚCI ULSNIS. NA WYRAŹNE ŻYCZENIE OBECNEGO WŁAŚCICIELA DOMU I WBREW SPRZECIWOM POZOSTAŁYCH MIESZKAŃCÓW WSI.
JOANNA SKIBIŃSKA
Szlezwik-Holsztyn, wieś Ulsnis. Na dom przy Schleierdorferstrasse 29 właściwie nie zwracano dotąd uwagi. Stara chata, przykryta typową dla tych okolic strzechą, wejście ukryte w ogrodzie. Mieszkający tu ludzie z rozmysłem unikają wszelkich śladów nowoczesności. Od piętnastu lat cały swój wolny czas poświęcają przywracaniu domowi wyglądu z okresu, kiedy został wybudowany. - To mu najlepiej służy - mówi dzisiejszy właściciel, Richard Krohn, z zawodu stolarz, zajmujący się restaurowaniem mebli. Jego żona Johanna jest nauczycielką w gimnazjum. Ją także sprawy domu i ogrodu, uprawianego tak samo jak w czasach przed wynalezieniem sztucznych nawozów, bardzo pochłonęły. Wcześniej mieszkali w Hamburgu i kupując ten dom myśleli, że będzie to miejsce ich letniego wypoczynku. Ale po kilku latach zamieszkali tu na stałe. Do zrobienia było wiele,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta