Jednym tchem
Czy własność prywatna jest uprzywilejowana w świetle norm konstytucji
Jednym tchem
RYS. JACEK FRANKOWSKI
RYSZARD TUPIN
Ze sporu o powszechne uwłaszczenie wyłonił się problem o charakterze ustrojowym: czy w świetle norm konstytucji z ochrony prawnej na równi korzystają wszystkie kategorie własności - państwowa, samorządowa, spółdzielcza, organizacji społecznych - czy też tylko prywatna? Innymi słowy, czy własność prywatna jest uprzywilejowana w stosunku do pozostałych kategorii własności?
Od odpowiedzi na to pytanie zależy nie tylko dalszy los ustawy o powszechnym uwłaszczeniu, ale również kształt ustroju społeczno-gospodarczego naszego kraju. Nie udzielają jej wprost przepisy konstytucji, w szczególności art. 21 ust. 1: "Rzeczpospolita Polska chroni własność i prawo dziedziczenia", ani art. 64 ust. 2: "Własność, inne prawa majątkowe oraz prawo dziedziczenia podlegają równej dla wszystkich ochronie prawnej".
Nie mamy więc jednoznacznej odpowiedzi, jakie konkretnie kategorie własności chroni ustawa zasadnicza. Wykładnia gramatyczna wskazywałaby, że obecna konstytucja, w odróżnieniu od konstytucji z 1952 r., która faworyzowała własność państwową, daje równą ochronę prawną wszystkim kategoriom własności.
Jeśli tak, to w drodze uchwalenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta