Jedenaście lat później
Najsłynniejsza afera III RP doczekała się procesu
Jedenaście lat później
Komentarz: Cień transformacji
Paweł Reszka
Fundusz Obsługi Zadłużenia Zagranicznego zaczął działać na początku 1989 r. Po niespełna dwóch latach został postawiony w stan likwidacji. Prokuratorskie śledztwo trwało prawie 7 lat. Potem najsłynniejsza afera III RP czekała na na swoją kolejkę w sądzie. Dziś staje na wokandzie. Nie jest wykluczone, że zanim zapadnie prawomocny wyrok sprawa ulegnie przedawnieniu. Stanie się to w 2005 roku. Wtedy mało kto będzie pamiętał jak rozwinąć skrót FOZZ.
W procesie jest 300 świadków. Akta sprawy mają 200 tomów i 30 tomów załączników. Jeden z tomów jest tajny - mówi o powiązaniach FOZZ ze służbami specjalnymi. Na ławie oskarżonych zasiądzie 5 osób. Grzegorz Żemek - dyrektor FOZZ, Janina Chim jego zastępczyni, oskarżeni m.in. o zagarnięcia milionowych kwot liczonych w dolarach, zawieranie niekorzystnych transakcji i prowadzenie operacji finansowych bez księgowania. Kolejny oskarżony to Dariusz Przywieczerski, prezes "Uniwersalu", oskarżony o zagarnięcie pół miliona dolarów. Oskarżono także dwóch biznesmenów, Zbigniewa O. i Krzysztofa K. oraz Irene E. obywatelkę Niemiec, również pod zarzutem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta