W kosmos na kredyt
Dr Zbigniew Kordylewski z Zakładu Fizyki Słońca Centrum Badań Kosmicznych
W kosmos na kredyt
Rz: Wykorzystanie naukowych przyrządów, które powstały we wrocławskim Zakładzie Fizyki Słońca, Centrum Badań Kosmicznych PAN podczas badań Słońca, w ramach projektu Koronas, to temat spotkania naukowców, które rozpoczęło się we Wrocławiu. Na czym polega ten projekt?
DR ZBIGNIEW KORDYLEWSKI: Satelita o tej samej nazwie, przeznaczony do badania Słońca, wkrótce wystartuje na pokładzie rosyjskiej rakiety, jedną osią będzie skierowany zawsze na Słońce, a na jego pokładzie znajduje się wiele przyrządów badawczych. Mniej więcej jedna czwarta z nich wykonana jest z udziałem Zakładu Fizyki Słońca CBK. Są to dwa zespoły aparatury: jeden o nazwie RESIK, a drugi Diogeness.
Do czego one służą?
Diogeness jest to powtórzenie eksperymentu z satelity Koronas I, który jeszcze krąży dookoła Ziemi, ale jego aparatura już nie funkcjonuje. Oba przyrządy służą do badania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta