Dobroczynność Kościoła
Dziesięciolecie największej organizacji charytatywnej w Polsce
Dobroczynność Kościoła
Odrodzona po czterdziestoletniej delegalizacji przez władze PRL Caritas - główna organizacja charytatywna Kościoła katolickiego - w ciągu dziesięciu lat wydała na pomoc potrzebującym miliard złotych. Zorganizowała kilkaset ośrodków pomocy dla dzieci i rodzin przeżywających kryzys, osób starych lub chorych, dla bezdomnych, ubogich i ofiar klęsk żywiołowych. Skupiła ponad 50 tysięcy wolontariuszy niosących bezinteresowną pomoc bliźnim.
Powstanie, rozwój, delegalizacja
Na przełomie XIX i XX wieku Kościół zaczął ujmować w ściślejsze ramy organizacyjne rozproszoną działalność charytatywną prowadzoną przez zakony, parafie, bractwa dobroczynne i organizacje katolików świeckich. W 1895 roku we Lwowie powstał Związek Katolickich Towarzystw i Zakładów Dobroczynnych. W 1922 roku poznański oddział tego związku przekształcił się - według wzorów niemieckich - w Związek Caritas; z czasem ten model przyjęła większość diecezji. W 1929 roku z inicjatywy prymasa Augusta Hlonda powołano krajową centralę Caritas z siedzibą w Poznaniu. W czasie wojny i okupacji Kościół, dzięki patronatowi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta