Fiasko rozmów o utworzeniu rządu w Serbii
Zagrożenie dla pokojowego przekazania władzy
Fiasko rozmów o utworzeniu rządu w Serbii
- Szanse serbskiej demokracji - analiza
- Lekcja Belgradu W Belgradzie trwały wczoraj pertraktacje w sprawie powołania dwu rządów: tymczasowego rządu federalnego oraz rządu Serbii. Po kilku godzinach rozmów na temat rządu Serbii z negocjacji wycofali się postkomunistyczni zwolennicy obalonego prezydenta Slobodana Miloszevicia. Wcześniej wycofali się nacjonalistyczni radykałowie Vojislava Szeszelja. Tym samym wszystkie prowadzone wczoraj rozmowy zakończyły się fiaskiem. Zagraża to perspektywom pokojowego przekazania władzy po zwycięstwie Vojislava Kosztunicy w niedawnych wyborach prezydenckich.
Bezpośrednim powodem bojkotu negocjacji przez dwie partie tworzące dotychczasową koalicję rządową w Serbii, Socjalistyczną Partię Serbii Miloszevicia oraz jej sojusznika Serbską Partię Radykalną, było poparcie udzielone przez opozycyjną Demokratyczną Opozycję Serbii (DOS) powstającym na większości terytorium kraju tzw. sztabom kryzysowym. Sztaby te w wielu rejonach kraju usunęły szefów wielu instytucji publicznych oraz przedsiębiorstw państwowych, uważanych za zwolenników byłego prezydenta. Impas negocjacji w sprawie rządu Serbii stawia pod znakiem zapytania możliwość przeprowadzenia w grudniu tego roku wyborów parlamentarnych i
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta