Nowy impuls do komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych
Usuwanie wad, braków i sprzeczności
Nowy impuls do komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych
IZABELA LEWANDOWSKA
Usprawnienie procedury komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw, zwiększenie efektywności zarządzania sprywatyzowanymi firmami, zwiększenie udziału obywateli w prywatyzacji polskich zakładów pracy - to cele poselskiego projektu nowelizacji ustawy z 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych.
Jego pierwsze czytanie znalazło się w porządku obrad obecnego posiedzenia Sejmu. Zawarte w nim propozycje rozwiązań prawnych są uzgodnione z rządem. W zamyśle autorów ich przyjęcie wpłynie stymulująco na koncentrację polskiego kapitału dla celów inwestycyjnych oraz doprowadzi do zwiększenia wpływów z prywatyzacji majątku państwowego. Uzasadnienie projektu wymienia liczne wady nowelizowanej ustawy powstałe w wyniku błędów legislacyjnych oraz wskutek przyjęcia rozwiązań nie dostosowanych do rzeczywistych potrzeb państwa.
Proponowane zmiany są bardzo liczne, kompleksowe. Dotyczą 67 spośród niespełna 80 przepisów zmienianej ustawy. Tu ograniczymy się do omówienia najistotniejszych.
Poszerzanie ram ustawy
Zmienia się definicja komercjalizacji i przepis dotyczący następstwa prawnego spółki powstałej w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta