Specjalna troska o dziecko
Uprawnienia i ulgi
Specjalna troska o dziecko
ILUSTRACJA TOMASZ WAWER
Uprawnień niepełnosprawnych dzieci należy szukać przede wszystkim w ustawach: o pomocy społecznej (ostatni tekst jednolity Dz. U. z 1998 r. nr 64, poz. 414 ze zm.), o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 1997 r. nr 123, poz. 776 ze zm.), o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 1998 r. nr 162, poz. 1118 ze zm.)
Po zmarłym rodzicu lub opiekunie niepełnosprawne dzieci (własne, współmałżonka lub przysposobione) mają prawo do renty rodzinnej. Przyznawana jest bez względu na wiek, ale po spełnieniu kilku warunków. Ustawa mówi, że należy się ona osobie uznanej za całkowicie niezdolną do pracy i samodzielnej egzystencji albo za całkowicie niezdolną do pracy (dawna pierwsza lub druga grupa inwalidzka). Chodzi jednak o niezdolność, która powstała przed ukończeniem 16 lat albo w późniejszym wieku, lecz przed ukończeniem szkoły lub studiów - nie później niż do 25 roku życia. Mówi o tym art. 68 ustawy z 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Niepełnosprawne dziecko uznane za całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji i pobierające rentę rodzinną ma prawo do dodatku pielęgnacyjnego,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta