Partyjne targi, deficyt i afery
Rok po usamodzielnieniu się
Partyjne targi, deficyt i afery
Spore emocje wzbudzały zakupy siedzib dla kas chorych. Najgłośniejsza była do tej pory sprawa kasy mazowieckiej, która za kilkanaście milionów złotych nabyła część luksusowego biurowca (na zdjęciu)
FOT. ANDRZEJ WIKTOR
Podlaska Regionalna Kasa Chorych ma sto milionów złotych deficytu. Łódzkiej grozi zarząd komisaryczny. Ledwie ucichło zamieszanie wokół zakupu siedziby przez kasę mazowiecką, już jest kolejna afera - zachodniopomorskiej brakuje 1,5 miliona złotych na opłacenie VAT od zakupionego budynku i być może będzie musiała zapłacić ten podatek z pieniędzy, które powinny być przeznaczone na zakup świadczeń medycznych. Jak radzą sobie kasy rok po usamodzielnieniu się i jak my radzimy sobie z kasami?
Od września 1999 roku kasy chorych są nadzorowane nie przez pełnomocnika rządu Annę Knysok, ale wybranych przez wojewódzkie sejmiki radnych. Kontrakty na świadczenia zdrowotne kasy podpisują po raz trzeci. Jednak systemowi powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego daleko do stabilności. Niestabilność systemu to jeden z argumentów przeciwników wprowadzenia alternatywnych ubezpieczeń zdrowotnych, czyli tzw. prywatnych kas chorych. Kilka dni temu sejmowa Komisja Zdrowia jednogłośnie opowiedziała się za wykreśleniem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta