Londyn, Nowy Jork czy może Wiedeń
Polskie spółki na zagranicznych giełdach
Londyn, Nowy Jork czy może Wiedeń
Głównym miejscem obrotu akcjami polskich spółek jest Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. Dla inwestorów zagranicznych ważniejszy bywa londyński rynek polskich kwitów depozytowych, tzw. GDR. Po 3 listopada akcjonariuszem polskiej spółki będzie można stać się również kupując jej akcje na wiedeńskiej giełdzie Newex.
Obecnie na specjalnym parkiecie na giełdzie w Londynie inwestorzy (zazwyczaj są to tylko duże instytucje finansowe) mogą zawierać transakcje kwitami depozytowymi reprezentującymi akcje 11 polskich firm. Są to: Exbud, Bank Handlowy, Netia, Agora, Kredyt Bank, Europejski Fundusz Leasingowy, BIG BG, Prokom, PKN Orlen, Softbank i KGHM.
Większość spółek, które podejmują takie decyzje, doprowadza do notowań na rynku londyńskim przede wszystkim szukając inwestorów. Brytyjskie centrum finansowe daje ogromne możliwości pozyskania kapitałów, a wielu z nich nie chce lub wręcz nie może inwestować w krajach o większym poziomie ryzyka, np. w Polsce.
- Równie ważne jest to, że notowanie GDR odbywa się w systemie notowań, do którego przywykli inwestorzy zagraniczni. Jest to dla nich wygodniejsze, a także tańsze - uważa Rafał Jankowski, analityk CDM Pekao SA....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta