Felietony Mojego Prawa
- Encyklopedia
- §§§
- Z sądowego lamusa ENCYKLOPEDIA
Akty prawa miejscowego
To przepisy powszechnie obowiązujące na jakimś terytorium państwa, wydawane na podstawie upoważnienia ustawowego przez uprawnione do tego organa: sejmik województwa, wojewodę, organa administracji niezespolonej (np. dowódców okręgów wojskowych, wojskowych komendantów uzupełnień, dyrektorów izb skarbowych, naczelników urzędów skarbowych, dyrektorów Lasów Państwowych, regionalnych inspektorów celnych), radę powiatu czy gminy. Tę jednolitą nazwę dla aktów stanowionych przez organa administracji rządowej (zespolonej i niezespolonej) i jednostek samorządu terytorialnego wprowadziła konstytucja z 1997 r. Dawniej mówiono o administracyjnych aktach prawnych rad narodowych, rozporządzeniach wykonawczych i porządkowych, przepisach gminnych.
Prawo miejscowe uchwalane przez sejmik województwa niezwłocznie podpisuje marszałek województwa. Jego obowiązkiem jest też skierowanie go do publikacji w wojewódzkim dzienniku urzędowym. Akty takie wchodzą w życie z dniem ogłoszenia, chyba że odrębne przepisy wyraźnie przewidują termin późniejszy. Obowiązują albo w całym województwie, albo w jego części.
Podobnie jest z aktami stanowionymi przez wojewodę i organa administracji
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta