Wirtualna obecność to za mało
Opodatkowanie oprogramowania
Wirtualna obecność to za mało
MARCIN HOŁÓWKA
Opodatkowanie transakcji dokonywanej przez Internet nie powinno różnić się od opodatkowania takiej samej transakcji dokonanej w tradycyjnej formie.
Klasyfikowanie dochodów ze sprzedaży produktów cyfrowych, czyli transmitowanych za pomocą Internetu programów komputerowych, plików muzycznych lub filmów, rodzi wiele dyskusji w organizacjach międzynarodowych i poszczególnych państwach. Ogólnie mówiąc, państwa o mniej zaawansowanym rozwoju najnowszych technologii będą się skłaniać do uznania dochodu pochodzącego ze sprzedaży produktów cyfrowych za należności licencyjne, ponieważ będzie on opodatkowany przez kraj, z którego wypłacane są dochody ze sprzedaży tych produktów. Z kolei państwa, do których płacone są dochody ze sprzedaży produktów cyfrowych, są raczej zainteresowane zaklasyfikowaniem tego rodzaju zysków jako dochodów z działalności gospodarczej, które będą opodatkowane w państwie źródła, wyłącznie gdy będzie istniał zakład w rozumieniu przepisów umów międzynarodowych.
Aby uniknąć sytuacji, w których ten sam dochód jest opodatkowany dwa razy, Komitet ds. Finansowych przy Organizacji Rozwoju Gospodarczego i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta