Trybunał Konstytucyjny
- Zmienione dyżury medyczne
- Ekspektatywa, czyli nadzieja na należne prawo Zmienione dyżury medyczne
Nie więcej niż dwa dni pod rząd
Zmienione reguły odbywania dyżurów medycznych nie naruszają konstytucyjnych zasad równości wobec prawa ani gwarancji bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, jeśli pełnione są nie dłużej niż przez dwa następujące po sobie dni w tygodniu. Ponieważ jednak nie w każdym wypadku nowy system dyżurów okazał się korzystniejszy od poprzedniego, jego wprowadzenie z mocą wsteczną jest niezgodne z konstytucją - stwierdził Trybunał Konstytucyjny po rozpatrzeniu 24 października wniosku Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy (OZZL).
OZZL twierdził we wniosku, że nowelizacja ustawy o zakładach opieki zdrowotnej z grudnia 1999 r., opublikowana dopiero w styczniu 2000 r., wprowadziła regulacje dotyczące dyżurów medycznych sprzeczne z konstytucją aż w ośmiu punktach. Ustaliła ona, że liczba dyżurów medycznych pełnionych przez lekarza nie może przekraczać 2 w tygodniu i 8 w miesiącu, a czas dyżurów nie jest wliczany do czasu pracy. Z nowej definicji dyżuru wynika natomiast, że jest on tożsamy ze świadczeniem pracy. OZZL uważa wobec tego, że skoro nie jest to czas pracy, to należy uznać go za czas prywatny, w który pracodawca nie może ingerować. Nowe przepisy
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta