Gdy praca stanie się czasem wolnym
Gdy praca stanie się czasem wolnym
RYS. MAREK ADAMIK
Gilles Pronovost
Wszyscy mówimy o tak zwanym braku czasu. Bo któż z nas nie śpieszy się raz na jakiś czas lub nawet na co dzień? Wyniki rozmaitych badań, lokalnych i międzynarodowych, potwierdzają, że odczuwamy coraz większą presję czasu, śpimy mniej, żeby dłużej pracować, doskwiera nam nadmiar codziennych obowiązków, czujemy, iż zbyt długo przebywamy poza domem, zaniedbujemy dzieci i całą rodzinę.
Gilles Pronovost jest profesorem na Universite du Quebec a Trois-Riviers w Kanadzie i jednym z czołowych na świecie ekspertów od socjologii czasu wolnego. Jest też założycielem międzynarodowego periodyku "Society and Leisure" oraz autorem wielu książek na ten temat.
Jak zauważył Arlie Russell Hochschild - "praca staje się domem, a dom pracą". Ciągle więc jakby czekamy na owo "społeczeństwo wolnego czasu", które kilkadziesiąt lat temu przepowiadali nam socjolodzy. Czy następne stulecie przyniesie spełnienie tej przepowiedni?
Z perspektywy czasu
Zachodnie społeczeństwa dokonały w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta