Metody siermiężne i wyrafinowane
Ochrona coraz droższa
Metody siermiężne i wyrafinowane
Tabele:
- Polska
- Europa JAN MALEC
We wszystkich więzieniach świata toczy się stała walka między więźniami dążącymi do uwolnienia się a administracją penitencjarną. Doskonali się więc systemy ochronne, selekcjonuje więźniów pod kątem prawdopodobieństwa ucieczki itp. U nas poprawiłoby sytuację choćby podwyższenie murów ochronnych z 5 do 7-8 m i zwieńczenie ich nowoczesnymi drutami kolczastotnącymi.
W ciągu pierwszych trzech kwartałów tego roku uciekło z jednostek penitencjarnych w Polsce 55 więźniów, czyli niespełna 0,1 proc. osadzonych. W aresztach śledczych i zakładach karnych przebywało wówczas średnio 61.671 osób.
Do 33 ucieczek doszło w miejscu zatrudnienia więźniów poza jednostką penitencjarną, do 7 spod konwoju. Nie było ani jednej ucieczki z aresztu śledczego, dwie - z zakładu karnego typu zamkniętego, gdzie przebywają najgroźniejsi przestępcy. Nasilenie ucieczek więźniów w Polsce nie jest więc duże, choć oczywiście nie można usprawiedliwiać tego, że się zdarzają.
29 października tego roku w Zakładzie Karnym w Wadowicach doszło do znanej ucieczki tymczasowo aresztowanego, pozostającego pod zarzutem zabójstwa na zlecenie. Była to jedyna w tym roku ucieczka zabójcy.
Wiele wskazuje, że w
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta