Więzienie w więzieniu
Odwołania do sądu penitencjarnego nie były wystarczające
Więzienie w więzieniu
Ilekroć w tekstach pojawią się słowa:
- Trybunał, Izba czy Wielka Izba - oznacza to Europejski Trybunał Praw Człowieka,
- Komisja - Europejską Komisję Praw Człowieka (której już nie ma, ale na podstawie jej ocen Trybunał rozpoznaje sprawy wszczęte, kiedy Komisja funkcjonowała),
- konwencja - europejską konwencję o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności.
Orzeczenia wydane przez izby (w odróżnieniu od Wielkiej Izby) nie są od razu prawomocne. Sprawy, w których wydały one wyrok, mogą wyjątkowo - na wniosek stron, w drodze tzw. wewnętrznej apelacji na podstawie art. 43 konwencji - trafić w ciągu trzech miesięcy do Wielkiej Izby i ta dopiero ostatecznie rozstrzygnie sprawę.
MAREK ANTONI NOWICKI
Każde pozbawienie wolności ogranicza życie prywatne i rodzinne więźnia. Potrzebna jest mu więc pomoc administracji penitencjarnej w utrzymywaniu kontaktów z bliską rodziną.
Antonio Messina w latach 1992-1998 wielokrotnie stawał przed sądami za udział w działalności mafijnej. Był skazany za różne związane z nią przestępstwa. W 1993 r. minister sprawiedliwości wydał decyzję o poddaniu go przez rok specjalnemu reżimowi więziennemu. Uzasadnił to m.in. powiązaniami z mafią. Reżim ten przewidywał...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta