Ochrona przed rakiem
Liczbę zgonów będzie można zmniejszyć o 50, a nawet 75 proc.
Ochrona przed rakiem
ZBIGNIEW WOJTASIŃSKI
W siedmiu największych miastach rozpoczęły się pierwsze w naszym kraju badania przesiewowe wczesnego wykrywania raka jelita grubego, których "Rz" domagała się wielokrotnie. Ich brak jest jednym z głównych powodów wyjątkowo małej w Polsce wyleczalności tego typu nowotworów - najniższej w Europie.
Obecnie udaje się uratować jedynie co czwartego chorego - dwukrotnie mniej niż w innych krajach, bo choroba ta wykrywana jest zbyt późno. - Leczymy na takim samym poziomie jak inne ośrodki onkologiczne w Europie czy USA. Mimo to uzyskujemy dużo gorsze wyniki, ponieważ u nas znacznie więcej pacjentów zgłasza się do lekarza z bardziej zaawansowaną chorobą - mówi prof. Marek Nowacki, dyr. Centrum Onkologii w Warszawie. Aż u połowy chorych rak jelita grubego wykrywany jest dopiero wtedy, gdy powstały już przerzuty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta