Prywatyzacja zadań publicznych
Andrzej Zoll, rzecznik praw obywatelskich
Prywatyzacja zadań publicznych
Zgodnie z preambułą Konstytucji RP porządek Rzeczpospolitej oparty jest "na zasadzie pomocniczości umacniającej uprawnienia obywateli i ich wspólnot". W tych wszystkich obszarach aktywności społecznej, w których obywatele i ich wspólnoty są w stanie samodzielnie, bez bezpośredniego udziału władzy państwowej, rozwiązywać problemy, i to sprawniej niż władza państwowa, państwo powinno, zgodnie z zasadą pomocniczości, przekazać w ich ręce zadania publiczne. Budowanie społeczeństwa obywatelskiego polega w dużej mierze na poszerzaniu udziału obywateli w wykonywaniu zadań zastrzeganych poprzednio do wyłącznej kompetencji państwa.
Problem prywatyzacji zadań publicznych musi znajdować się w centrum zainteresowań rzecznika praw obywatelskich, i to z dwóch, do pewnego stopnia przeciwstawnych powodów. Z jednej strony w interesie obywateli i przestrzegania ich wolności i praw leży sprawne i rzetelne wykonywanie zadań publicznych, do czego nie zawsze jest zdolny ociężały, upolityczniony, nierzadko skorumpowany aparat władzy państwowej. W interesie obywateli leży więc przekazywanie wykonywania zadań publicznych bezpośrednio wspólnotom obywatelskim lub przedstawicielom zawodów zaufania publicznego. Z drugiej strony...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta