Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przewoźnicy z kwalifikacjami

13 listopada 2000 | Prawo | HF

Bezpieczna żegluga śródlądowa

Przewoźnicy z kwalifikacjami

Prowadzący statki transportowe na żeglownych szlakach rzek, kanałów i jezior muszą znać przepisy prawa cywilnego, handlowego, finansowego oraz umów międzynarodowych, mieć kwalifikacje zawodowe, a załoga każdej pływającej jednostki - patent żeglarski lub specjalne świadectwo.

Wymagania, jakie powinna spełniać załoga oraz statki, określa uchwalona w czwartek przez Sejm ustawa o żegludze śródlądowej. Reguluje też warunki wykonywania pilotażu, postępowania w razie wypadków, prowadzenia rejestru statków. Definiuje pojęcia: statek, armator, port, szlak żeglowny oraz wypadek żeglugowy. Dzieli drogi wodne na klasy o znaczeniu regionalnym i międzynarodowym; zależy to od parametrów statków, jakie mogą pływać po żeglownych szlakach, oraz wysokości mostów i innych urządzeń krzyżujących się na rzekach, kanałach czy jeziorach. Przepisy ustawy dotyczą także statków rybackich, sportowych, rekreacyjnych (jachtów, motorówek, kajaków).

Z polską banderą pływają statki należące do skarbu państwa, osób prawnych, które mają siedzibę w naszym kraju, oraz obywateli polskich tu zamieszkałych.

Nad żeglugą czuwa minister transportu. Dyrektorzy urzędów żeglugi śródlądowej (użś) odpowiadają za bezpieczeństwo żeglugi. Do nich należy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2162

Spis treści
Zamów abonament