Dramatyczne wyzwania Afryki
Dramatyczne wyzwania Afryki
RYS. MAREK ADAMIK
Ryszard Malik
Słowo Afryka przeciętnemu człowiekowi kojarzy się z konfliktami, epidemią AIDS i generalnie z problemami. Dochodzące stamtąd wiadomości przekonują, że jest to, mimo wielkich bogactw naturalnych, pięknych krajobrazów i sentymentalnych filmów z czasów kolonialnych, kontynent biednych i cierpiących ludzi.
Nawet jeśli wielu Czytelników, a nawet decydentów wzrusza los Afrykanów, to tak naprawdę trwa to ułamek sekundy i nic z tego nie wynika. Świat wielkiej polityki, a raczej biznesu nie widzi potrzeby zaangażowania się na tym kontynencie. Czy nadchodzące tysiąclecie zmieni te dość pesymistyczne oceny?
Szukanie winnego
Na czele listy państw mających sukcesy gospodarcze daremnie szukać jakiegoś kraju z Afryki. W wyniku zmian, jakie dokonały się w 1989 r., znalazły się na niej państwa Europy Środkowej. O Afryce nie słychać nic pozytywnego. Dlaczego tak się dzieje, dlaczego bogaty w wiele surowców i potencjalnie mający doskonałe warunki klimatyczne do rozwoju rolnictwa kontynent, ma nieustannie kłopoty?
Oczywiście, kiedy od lat o subsaharyjskiej Afryce nie mówi się inaczej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta