Szychta sprzed 5000 lat
Muzeum Historyczno-Archeologicznemu, chroniącemu prahistoryczne kopalnie krzemienia w Krzemionkach Opatowskich, grozi likwidacja
Szychta sprzed 5000 lat
Prawie 99 proc. dziejów gatunku ludzkiego określane bywa jako epoka kamienia, gdyż był to podstawowy surowiec do produkcji narzędzi. Korzystano z różnych gatunków skał, największe znaczenie jednak miał krzemień ze względu na swą łupliwość oraz łatwość uzyskiwania ostrych, służących do cięcia krawędzi. W różnych rejonach Europy rozsiane są miejsca, skąd przed tysiącami lat wydobywano ten surowiec. Z czasem powstawały prawdziwe kombinaty wydobywczo-przetwórcze, których ślady od lat są domeną badań archeologicznych.
Do największych obiektów tego typu w Europie, ze względu na wielkość pola górniczego, należy kompleks kopalń w Krzemionkach, koło Ostrowca Św., zwanych też Krzemionkami Opatowskimi. Dziś grozi mu likwidacja.
Praca górników
Pole górnicze w Krzemionkach ma kształt paraboli o dł. ok. 5 km i szer. 20-220 m, to jest ok. 785 tys. mkw. Bulaste i spłaszczone konkrecje krzemienia wydobywano kilkoma sposobami, począwszy od drążenia płytkich jam (2 m gł. i ok. 4-5 m szer.), poprzez kopalnie niszowe (ok. 4,5 m gł.) i komorowo-filarowe, a skończywszy na głębokich na ok. 8-9 m kopalniach komorowych (o pow. ok. 400 mkw.)....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta