ZUS odmawia, sądy przyznają
Dziennikarze bez układu zbiorowego
ZUS odmawia, sądy przyznają
Ze skróconego wieku emerytalnego mają prawo korzystać dziennikarze urodzeni przed 1 stycznia 1949 r. ZUS jednak odmawia im prawa do emerytury, informując, że do czasu zawarcia układu zbiorowego i objęcia nim dziennikarza świadczenie to mu nie przysługuje. W sądach, do których udają się zainteresowani żurnaliści, zapadają korzystne dla nich wyroki. Skoro urzędników ZUS nie przekonało konsekwentne orzecznictwo, uczyni to zapewne wchodząca w życie od nowego roku nowela kodeksu pracy.
Skrócony wiek emerytalny dziennikarzy (kobiet do 55 lat, a mężczyzn do 60) wynikał z ustawy z 1982 r. oraz wydanego na jej podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze (Dz. U. nr 8, poz. 43 ze zm.). Kiedy ustawę tę zastąpiła nowa - obowiązująca od 1 stycznia 1999 r. ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. nr 162, poz. 1118) - stare przepisy pozostawiono tylko tym dziennikarzom, którzy w momencie wejścia w życie nowych mieli ukończone 50 lat, i to pod warunkiem, że objęci są układem zbiorowym pracy. Art. 32 ust. 1 pkt 4 ustawy o FUS mówi: za pracowników zatrudnionych w szczególnym charakterze uważa się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta