Walutowy fenomen
Sytuacja w USA przypomina tę z Azji Południowo-Wschodniej przed 1997 r.
Walutowy fenomen
RYA. MICHAŁ KORSUN
MACIEJ STAŃCZUK
Amerykańska gospodarka stanowi swego rodzaju paradoks - utrzymuje się tam wysoki deficyt na rachunku bieżącym oraz silny dolar.
Tradycyjna teoria ekonomii powiada, że luka między importem a eksportem powinna zostać zamknięta przez dewaluację waluty krajowej. Ten samoistnie regulujący się mechanizm nie funkcjonuje w USA od pewnego czasu. Pomimo ustanawiania kolejnych rekordów deficytu bilansu obrotów bieżących, dolar wzmacniał stale swoją wartość w stosunku do innych najważniejszych walut światowych.
Wyjaśnienie tego fenomenu możemy odnaleźć w znanej powszechnie teorii niemieckiego ekonomisty Eugena von B?hm-Bawerka, według której bilans kapitałowy rządzi bilansem handlowym. Należy przyjrzeć się dokładnie strukturze bilansu kapitałowego, żeby lepiej zrozumieć ruchy w bilansie handlowym, który stanowi największą część rachunku obrotów bieżących bilansu płatniczego.
Dobry przykład
Kryzys walut...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta