W Polsce zmiany znikome
W UE coraz mniej gospodarstw
W Polsce zmiany znikome
Mimo iż jednym z podstawowych celów Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej jest zachowanie obecnego charakteru rolnictwa, tzn. utrzymanie dominacji gospodarstw rodzinnych, liczba rolników w krajach UE z każdym rokiem staje się coraz mniejsza. Tempo wypadania gospodarstw jest tutaj kilkakrotnie wyższe niż w Polsce, chociaż to właśnie u nas problem zmiany struktury agrarnej jest o wiele bardziej palący.
W Holandii w ubiegłym roku z pracy w rolnictwie rezygnowało 11 osób dziennie. W ciągu roku liczba gospodarstw rolnych zmniejszyła się o 4 tys. Od 1988 roku ubyło ich 44 proc. Upadały zwłaszcza gospodarstwa wielokierunkowe, ale o 37 proc. zmniejszyła się też liczba producentów trzody chlewnej i drobiu oraz o 20 proc. - liczba gospodarstw zajmujących się produkcją mleka, ogrodnictwem czy uprawami polowymi. Liczba dzieci, które deklarują chęć pozostania w gospodarstwie,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta