Można podejrzewać chorobę Creutzfeldta-Jacoba
Można podejrzewać chorobę Creutzfeldta-Jacoba
Być może przyczyną śmierci sześćdziesięciotrzyletniej kobiety w Opolu jest choroba Creutzfeldta-Jacoba. Lekarze niechętnie rozmawiają o tym przypadku z dziennikarzami. Podkreślają, że ostateczną przyczynę śmierci będzie można określić dopiero po zbadaniu w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie pobranych próbek. Zdaniem weterynarzy wśród zwierząt w regionie nie odnotowano przypadków "choroby szalonych krów", która może być przyczyną zakażenia się ludzi chorobą C-J.
JEDEN PRZYPADEK NA MILION
W Polsce każdego roku stwierdza się około 10 przypadków nieuleczalnej choroby Creutzfeldta-Jacoba, najczęściej u osób w wieku 55 - 65 lat. U ludzi mogą ją wywoływać mutacje genetyczne lub podanie dzieciom hormonu wzrostu pozyskanego z mózgu osób zainfekowanych, co obecnie raczej się nie zdarza (używane są wyłącznie całkowicie bezpieczne leki, uzyskiwane metodami biotechnologicznymi). Tak zwana spontaniczna odmiana choroby występuje przeciętnie u jednej osoby na milion mieszkańców. Ze statystyki tej choroby wynika, że co roku powinno być diagnozowanych w Polsce około 40 zachorowań. Powodem jest prawdopodobnie niedostateczna wśród lekarzy znajomość objawów tego schorzenia. Z.W.
Pacjentka...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta