Quo vadis, homo sapiens?
Quo vadis, homo sapiens?
KRZYSZTOF KOWALSKI
Bywa, że gdy w towarzystwie ktoś wspomina przedwojenne czasy, ktoś inny pyta: "Którą wojnę ma pan na myśli?". Długie życie i związany z nim bagaż doświadczeń umożliwiają szczególne spojrzenie na świat. Długie życie to sto lat, wiek postulowany, życzony, opiewany; to tyle, ile kończący się właśnie wiek kalendarzowy. Co widać z tej perspektywy w nadchodzącym wieku, co spotka kogoś, komu dane będzie długie sto lat w XXI wieku? Odpowiedzi na to pytanie poświęcona była nasza seria "Millennium 2000".
W jej ramach wielu autorów poważyło się wieszczyć - z punktu widzenia różnych dziedzin: prawa, polityki, gospodarki, sportu, sztuki, nauki, a w jej obrębie z punktu widzenia rozmaitych dyscyplin. Suma tych poszczególnych wizji składa się oczywiście w pewien sposób na obraz XXI wieku. Ale są jednak sprawy - ogólne, tak je nazwijmy - których specjaliści nie przedstawili, bo nie mogli, mimo że "szczegóły" zawsze zależały i będą zależały od "ogółów", będą się działy w ich ramach. Zaduma nad światem znawców ekologii,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta